|

Rozpoczynamy cykliczną akcję, mającą na celu nagłośnienie
problemu wiosennego wypalania roślinności i poprzez działania
informacyjne oraz edukacyjne podniesienie poziomu świadomości
ekologicznej społeczeństwa. Jest to według nas jedyny skuteczny,
choć może czasochłonny sposób rozwiązania tego problemu.
Skuteczne efekty w walce z pożarami traw daje edukacja
realizowana głównie w szkołach. Dlatego ważnym elementem
programu "Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta,
środowisko. STOP! Nie wypalaj! Nie zabijaj!" jest
dział "Edukacja" - skierowany głównie do uczniów
szkół podstawowych, a za ich pośrednictwem do rodziców,
znajomych rolników i innych. Poprzez edukację dzieci i
dorosłych pragniemy zmniejszyć Wiosenne Zagrożenie Pożarowe
- rozmiar klęski powodowany bezmyślnością ludzi wypalających
trawy. Podjęliśmy szereg działań, aby uświadomić wszystkim,
że proceder wypalania traw jest wysoce szkodliwy dla biocenozy
łąkowej, stwarza zagrożenie pożarowe i jest zabroniony
szeregiem aktów prawnych. Chcemy dostarczać do szkół ulotki,
plakaty i broszury informujące o zagrożeniach dla przyrody,
skutkach gospodarczych, karach za łamanie przepisów. Dzięki
temu dzieci zwracają uwagę na palące się trawy i mają
świadomość, że zjawisko to nie jest pożyteczne, tym bardziej
legalne. Liczymy na współpracę nauczycieli; przedstawiamy
Wam kilka konspektów, które zapewne dadzą asumpt do prowadzenia
edukacji ekologicznej i ochrony przeciwpożarowej. Mamy
nadzieję, że wielu nauczycieli podzieli się swoimi doświadczeniami
i będziemy mogli zamieszczać na naszej stronie internetowej
ciekawe konspekty, scenariusze, opracowania, i wspólnie
przyczynimy się do wzrostu świadomości społeczeństwa.
Zapewne liczba ofiar, pożarów i strat radykalne spadnie.
Prosimy nauczycieli biologii, przyrody, nauczania zintegrowanego,
ochrony środowiska, aby zapraszali strażaków i leśników
na pogadankę dotyczącą szkodliwości wypalania traw.
SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ LUB PRZYRODY
TEMAT: Uratuj świat - Nie wypalaj traw!
CELE OGÓLNE:
- ˇ Uświadomienie bezcelowości wypalania traw
- Poznanie skutków wypalania traw
- Doskonalenie czytania ze zrozumieniem
- Kształtowanie umiejętności prezentacji własnej pracy
- Kształtowanie umiejętności kreatywnego przedstawiania
tekstu
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- ˇ Wie jak zachować się w razie pożaru
- Zna skutki wypalania traw
- Potrafi podjąć działania skierowane przeciwko temu
procederowi
Metody:
- Praca z tekstem
- Praktycznego działania
Formy pracy:
- Praca w grupach
- Praca z klasą
Środki dydaktyczne:
- Ksero artykułu o wypalaniu traw
- Karta pracy dla grup
Przebieg zajęć:
- Praca w grupach - karta pracy
- Praca z klasą
a) Prezentacja artykułu związanego z wypalaniem traw
b) Rozmowa o powodach wyboru określonego rodzaju prezentacji
KARTA PRACY
1. Przeczytajcie uważnie artykuł
2. Przygotujcie prezentację tego tekstu w wybranej przez
siebie formie. Macie następujące możliwości przedstawienia
tekstu:
a) wiersz w formie rymowanej lub nie
b) piosenka rapowa
c) pantomima.
3. W prezentacji przedstawcie treść artykułu i Wasze zdanie
na omawiany temat
POWIEDZONKA EKOLOGICZNE:
ˇ Niech króluje hasło dnia chroń przyrodę gdzie się da.
ˇ Jeśli o przyrodę dbasz, dobrze wiesz co robić masz.
ˇ Pamiętaj! - Las rośnie wolno, a płonie szybko.
ˇ Nie wyrzucaj papierosa, bo ci ogień utrze nosa
ˇ Nawet mała iskra wielkim ogniem bucha.
ˇ Idź do domu wypij kawę zostaw dziś w spokoju trawę.
ˇ Nie wypalaj traw. Nie zabijaj!
ˇ Nie pal trawy chłopie złoty, bo zapalisz swe galoty.
ˇ Nie wypalaj trawy na wsi w mieście, bo wylądujesz w areszcie.
ˇ Nic tak życia nie upiększy jak ta trawa coraz większa.
ˇ Szanuj zieleń, boś nie jeleń.
Dodaj swoje ciekawe powiedzonko email adp1@tlen.pl
|
|